Glikol to płyn, który z powodzeniem zdaje egzamin w układach centralnego ogrzewania. Dlaczego? Przede wszystkim jest doskonałym nośnikiem ciepła - umożliwia jego transport od zasobnika ciepła do odbiornika - czyli np. grzejnika, czy pętli instalacji podłogowej. Przeczytaj, co warto wiedzieć o glikolu do CO i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze. Dowiedz się także, jakie są różnice między glikolem etylenowym a propylenowym.
Glikol do CO. Co warto wiedzieć o płynie grzewczym do instalacji CO?
Glikol w instalacjach centralnego ogrzewania pełni rolę nośnika ciepła. Oznacza to tym samym fakt, iż ten czynnik grzewczy transportuje ciepło z jego źródła - np. kotła, kominka, czy też paneli solarnych - do odbiornika ciepła - czyli grzejnika, czy też instalacji podłogowej.
Glikol chroni także instalację przed tworzeniem się szlamu oraz osadzeniem się kamienia. To właśnie ten czynnik zapewnia prawidłowe funkcjonowanie całej instalacji.
Co jeszcze warto wiedzieć? Glikol, a raczej jego roztwór jest czynnikiem, który zabezpiecza instalację przed jej zamarznięciem. Przy stężeniu 40 proc. roztworu glikolu temperatura zamarzania wynosi w przybliżeniu -25 stopni Celsjusza. Najczęstszym wyborem używanych w instalacjach centralnego ogrzewania jest:
- glikol etylenowy;
- glikol propylenowy.
Jaki glikol do CO wybrać? Glikol etylenowy czy propylenowy
Wśród częstych pytań związanych z wyborem glikolu do CO pojawia się pytanie: jaki glikol wybrać - etylenowy czy propylenowy?
Glikol etylenowy jest rozwiązaniem tańszym - ma jednak jedną zasadniczą wadę - jest to substancja silnie toksyczna. Charakteryzuje go natomiast mniejsza lepkość kinematyczna, niż w wypadku glikolu propylenowego.
Mając jednak na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie użytkowników instalacji zdecydowanie powszechniejszym wyborem jest glikol propylenowy. Wśród jego zalet wymienia się:
- ekologiczność takiego rozwiązania;
- możliwość bezpiecznego stosowania w instalacjach domowych i mających kontakt z żywnością.
Ponadto czynniki zawierające glikol propylenowy ulegają biodegradacji. Na rynku jest w czym wybierać, a aspekt ekologiczny jest coraz bardziej ważącym na wyborze elementem wśród konsumentów.
Co daje stosowanie glikolu w instalacjach CO?
Wśród zalet stosowania glikolu w instalacjach CO pojawia się fakt, że instalację, w której znajduje się ten współczynnik można wyłączyć i włączyć w każdej chwili. Ma to szczególnie znaczenie w ujemnych temperaturach. To ekonomiczne rozwiązanie z pewnością docenią właściciele domów letniskowych, czy obiektów sezonowych.